Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Repertuar > Muzea > Willa Juliana Fałata

Willa Juliana Fałata

Bilet normalny:
10
Bilet ulgowy:
5
Bilet rodzinny:
20
Kategoria: Muzea
Miasto: Bystra

Miejsce imprezy:
ul. Fałata 34
43-360 Bystra Śląska
tel.: 033 817 13 61

Opis:

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej - ekspozycja zewnętrzna Muzeum w Bielsku-Białej - mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie "Fałatówką", jest muzeum biograficzno-artystycznym. W domu tym artysta zamieszkał w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej ASP. Ekspozycja zajmuje osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. Składają się na nią prace malarskie, oleje i akwarele oraz dokumenty i fotografie związane z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.
Na parterze prezentowane są wczesne obrazy olejne, które powstały pod wpływem akademii monachijskiej, pierwsze akwarele oraz liczne autoportrety, portrety rodziny i przyjaciół. Znajdują się tutaj również akwarele przedstawiające miejskie pejzaże, będące świadectwem wielu podróży artysty. Są to widoki Torunia, Leoben i wspaniała panorama Krakowa z 1896 roku oraz drobne szkice. Ekspozycję obrazów wzbogaca materiał archiwalny poświęcony życiu, twórczości artystycznej i działalności społecznej artysty. Do cenniejszych dokumentów należą: metryka chrztu malarza z parafii rzymsko-katolickiej w Tuligłowach, świadectwo szkolne z Gimnazjum w Przemyślu z 1869 roku, paszport żony Marii Luisy Comello na wyjazd do Austrii, Niemiec i Rosji z 1899 roku, pamiętnik z "Najmłodszych lat dzieciństwa", fotografie artysty z przyjaciółmi i żony z dziećmi. Równie interesujące są dyplomy i wyróżnienia, jakie Julian Fałat otrzymał na międzynarodowych i krajowych wystawach sztuki w latach 1880-1929 (m.in. dyplom Królewskiej Akademii Sztuki w Berlinie, Drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Monachium, świadectwo ukończenia Akademii w Monachium, dyplom Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, a także akt nadania Orderu św. Michała II klasy Króla Leopolda Bawarskiego i akt nadania Orderu IV klasy Cesarza Pruskiego). Cenny jest także zespół materiałów związany z malowaniem panoramy przedstawiającej przejście wojsk napoleońskich przez rzekę Berezynę w 1812 roku (umowa Juliana Fałata i Wojciecha Kossaka z towarzystwem akcyjnym panoramy "Berezyna", korespondencje artystów, album z reprodukcjami fragmentów tego dzieła), a także bogata dokumentacja z pochodzącymi ze zbiorów malarza XIX-wiecznymi grafikami ilustrującymi te wydarzenia. Pracę społeczną i kulturalną Juliana Fałata w latach 1919-1922 na Pomorzu potwierdzają listy, zaproszenia artysty na uroczyste obchody Konfraterni Artystów i Literatów, ręcznie pisane przez jej członków pozdrowienia dla Fałata, założyciela Konfraterni, dyplom Pomorskiego Towarzystwa Opieki nad Dziećmi oraz list prezydenta miasta Torunia z podziękowaniem za ofiarowanie przez artystę domu na ochronkę dla sierot. Materiał archiwalny uzupełniają odznaczenia, jakie otrzymał artysta: odznaka Za Obronę Śląska 1919 (jako ochotnik uczestniczył w odparciu najazdu czeskiego na Śląsk Cieszyński), Krzy Komandorski Orderu Polonia Restituta (1923) oraz Krzyż z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta (1928) za wybitne zasługi na polu działalności artystycznej.
Julian Fałat znany jest przede wszystkim jako malarz scen myśliwskich. Tematyka ta ma w muzeum swoje specjalne miejsce. Jest nim pierwsze piętro willi, wypełnione obrazami przedstawiającymi różne wydarzenia z polowań, jak nagonka, podchodzenie zwierzyny czy odpoczynek myśliwych przy ognisku. Uwagę zwraca obraz olejny z 1888 roku zatytułowany "Polowanie na niedźwiedzicę z małymi", powstały pod wpływem przeżyć artysty podczas pobytu w Nieświeżu, gdzie uczestniczył w wielkim zimowym polowaniu w Puszczy Poleskiej, zorganizowanym przez księcia Antoniego Radziwiłła dla księcia Wilhelma Hohenzollerna, późniejszego cesarza Niemiec. Obok prac o tematyce myśliwskiej prezentowane są tu także ciekawe studia portretowe i pejzażowe z okolic Bystrej.
Godny plecenia jest portret zbiorowy przedstawiający "Krakowianki przed lustrem" z 1903 roku oraz malowany zaledwie kilkoma plamami barwnymi, "Portret młodej góralki z Bystrej - pani Smołkowej" z 1915 roku. Wśród pejzaży obok linearnej akwareli z 1910 roku zatytułowanej "Wezbrany potok po powodzi", znajdują się syntetyczne widoki Tatr. Wnętrza uzupełniają meble i sprzęty, którymi posługiwał się artysta oraz jego sztalugi i stolik na przybory malarskie.
Na piętrze eksponowane są także japońskie akwarele, mapa podróży przez Ocean Atlantycki i wiele innych pamiątek, które artysta zgromadził podczas podróży dookoła świata, odbytej wraz z przyjacielem Edwardem Simmlerem w 1885 roku. Uzupełnienie kolekcji stanowią japońskie i chińskie grafiki, porcelana, wyroby z kości i koralowca.

Godziny zwiedzania Willi Juliana Fałata:
poniedziałki - nieczynne
wtorki - 9:00 - 15:00
środy, czwartki, piątki - 8:30 - 16:30
soboty - 8:30 - 14:30
niedziele - 10:00 - 14:30

Cennik:
 
bilet cały 10,00zł
bilet ulgowy 5,00zł
bilet rodzinny 20,00zł
przewodnik - język polski 30,00zł
przewodnik - język angielski
(po wcześniejszym uzgodnieniu terminu)
40,00zł


źródło: www.muzeum.bielsko.pl

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wybierz dzień imprez
« Czerwiec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Dodaj imprezę.Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość wiadomości:3866
Ilość nowych wydarzeń:0
Willa Juliana Fałata, Bystra, Muzeum Bielsko-Biała, Fałatówka, w Bystrej imprezy bielsko, wycieczki, imprezy sportowe, galerie, koncerty, rozmaitości, muzea, książki, film, teatr, muzyka, wydarzenia, repertuar imprez, kina, teatry, kalendarz imprez, kultura Bielsko – Biała angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.141 s